Kredi

Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Alabilirim?

Sigortalı bir işte çalışanlar maaşımın kaç katı kredi çekebilirim sorusuna cevap arıyor. Bu durum bankadan bankaya değişmekle birlikte, birçok etkene göre belirleniyor. Çalışanın kaç yıl sigortalı olduğu, kredi kartı kullanıp kullanmadığı, ödemelerini zamanında yapıp yapmadığı gibi birçok etken kredi oranını belirliyor. Hangi bankadan maaş alıyorsanız, o banka size daha uygun koşullarda ve üst limitte kredi verecektir.

Çalışma şartları ve faiz oranları da güncel kampanyalarla düzenlenen kredi başvurusu sürecinde birçok kişinin aklına gelen en üst limitin ne kadar olacağıdır. Maaşın 10 katına kadar kredi çekebileceğiniz gibi, birikiminiz ve ek gelirleriniz varsa daha üst limitlerde de kredi çekebilirsiniz.

Maaşımın Kaç Katı veya Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

Sürekli çalıştığınız banka size zaman zaman ön onaylı kredi teklifleri iletiyordur. Bu meblağlar kredi puanınıza ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınızın düzgün oluşuna göre değişmektedir. Çalışanlar ve emekliler için oluşturulan kampanyalar kapsamında maaşa göre kredi miktarları oluşturulmaktadır.

Ortalama 3 bin TL maaşı olan bir çalışan 40 bin TL’lik krediyi kolaylıkla çekebilir. Krediyi geri öderken maaşın %70’inden fazla bir oran öne çıkmamalıdır.

Kredili Ürünlerinizi İnceleyin

Kredi kartı, kredili mevduat hesabı, kullanılan krediler ve kalan kredi hakkınız değişebilir. Eğer kredi kartınızın limiti yüksekse, yüksek miktarda kredi çekemeyebilirsiniz. Ancak geliriniz ne kadar yüksekse ve ek gelirlerinizi ne kadar iyi belgeleyebilirseniz üst limitler de o kadar artış gösterecektir.

Her zaman geliriniz, gideriniz ve arada kalan miktar kadar kredi taksiti ödemeniz gerekecektir. Aksi halde sürekli eksiye düşerek gelir gider dengesinin karşılanmasında sorun yaşayabilirsiniz.

Araç kredisi ya da konut kredisi çekmek için de farklı şekilde değerlendirilebilirsiniz. Konut kredilerinde aynı hanedekilerin gelirleri de esas alınarak bir azami limit belirlenir.

Peşinatınız ne kadar yüksekse avantajınız o kadar artacaktır. Ayrıca vadelerinizi uzattıkça geri ödeyeceğiniz miktarın da artacağını hesaba katmalısınız.

Kredi Çekerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kredi borçlarını ödemenize rağmen yeni kredi çıkıyorsa, geliriniz yeterli görülmüyor demektir. Emekliler maaşlarına göre kredi çekebilmekle birlikte, ek gelirleri varsa daha fazla kredi çekebilirler. Ancak kredi kullanırken bazı konulara dikkat etmelisiniz.

  • Maaşınızın %70’inden fazlasını kredi olarak çekmeye çalışmayın
  • Konut kredisi çekecekseniz, aile bireylerinizi de hesaba katacağınızı unutmayın.
  • Kredili ürünleri ödeme alışkanlıklarınız ne kadar iyiyse yeni kredilerde de o kadar pozitif bir etkiniz olacağını unutmayın.
  • Gereksiz harcamalar yaparak, ihtiyacınız olmadığı halde kredi çekmeyin
  • Mevcut kredilerinizi düzenli ödeyerek ve erken kapama yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
  • Alınabilecek en yüksek kredi miktarı herkese göre değişmektedir. Geliriniz, mal varlıklarınız ve diğer birçok husus üst limit talep edilirken göz önünde bulundurulacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu