HaberlerNedir

Mail ile CV Gönderme Örneği | CV Yollarken Nasıl Bir Mail Yazmalıyım

E-posta adresiniz ve e-posta konu satırınız, bir işe alım görevlisinin veya işe alma müdürünün özgeçmişinizi gönderdiğinizde gördüğü ilk iki şeydir. İşe alma yöneticileri günde yüzlerce e-posta alabildiğinden, konu satırınızın dikkatini çekmesini ve ilgilerini çekmesini istersiniz ve buna kesinlikle ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde, ekli özgeçmişinizin bulunduğu e-posta, e-posta karıştırma sırasında kaybolabilir veya daha da kötüsü göz ardı edilebilir.

Mail ile CV Gönderme Örnekleri ve İpuçları

 

Kısa ve öz tutun
Konu satırınız kısa ve öz olmalıdır. Çok fazla metin yazarsanız, özellikle akıllı telefonlar gibi daha küçük cihazlarda konu satırında kesilebilir. Sonuç olarak konu satırlarının 50 karakterden az olması önerilmektedir. İlk birkaç kelime bir işe başvurduğunuzu tanımlamalı ve okuyucunun dikkatini çekmelidir.

 

Yönlendirme bilgilerini dahil edin
Bir pozisyon için yönlendirildiyseniz, konu satırına tavsiye adını ekleyin. Birçok kuruluş, bir yönlendirmede yerleşik bir güvenilirlik olduğu için bir çalışan tavsiye programı sunar. Bir tavsiye adı ekleyerek, kimse özgeçmişinize bakmadan işe atılım sağlayabilirsiniz. İş başvurusu konu satırına bir örnek:
“Pazarlama Pozisyonu için Özgeçmiş”

 

Talimatlara bakın
Bakacak bir iş tanımınız varsa, onu dikkatlice okuduğunuzdan ve gönderim talimatlarını uyguladığınızdan emin olun. Pozisyon adını, pozisyon konumunu, pozisyon kimliğini ve adınızı dahil etmeniz gerekiyorsa, sadece bunu ekleyin. İşe yönlendirildiyseniz, yönlendirme adını da eklemenizde sorun yoktur.

 

E-posta konu satırınız, iş pazarlama stratejinizin çok önemli bir parçasıdır. İşe başlamanıza bir adım daha yaklaşmanıza yardımcı olacak e-posta konu satırları oluşturmak için yukarıdaki ipuçlarıyla çalışın. Ayrıca, iş için neden doğru aday olduğunuzu iyice vurgulayın!

Yapılacak ve Yapılmayacaklar

Bir rol için başvururken, genellikle CV’nizle birlikte olası bir işverene e-posta göndermeniz gerekir. Daha sonra CV’nizi hemen görüntüleyebilir veya daha sonra ilgili işler için filtreleneceği işe alım veritabanlarına yükleyebilirler. Muhtemelen CV’nizi araştırmak ve yazmak için hatırı sayılır zaman ve çaba harcamışsınızdır. Ancak, harika bir CV ile bile, CV’nizi işverene gönderme şeklinize yeterince dikkat etmezseniz, şansınızı istemeden kayıp edebilirsiniz. Bir e-postanın diğer uçta yaratabileceği etkiyi, CV belgenizi açmadan önce bile küçümsemek veya yanlış değerlendirmek kolay olabilir. Bu nedenle, günlük olarak e-postayı gayri resmi ve oldukça gelişigüzel kullanma eğiliminde olsanız da, bir işe başvurduğunuzda, e-postanızın profesyonelliğinizi ve bir aday olarak uygunluğunuzu güçlendirdiğinden emin olmak için özel dikkat gösterilmesi gerçekten önemlidir. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları.

 

E-Mail görgü kuralları

Bir işe başvurmanın resmi bir süreç olduğunu ve tavırlarınızın resmi olması gerektiğini sakın unutmayın. E-postanıza hitap etmenin yolu “merhaba” veya eşdeğeri değildir. Biliniyorsa kişinin adını kullanın, “Sevgili Mehmet Bey” veya “Sevgili Ayşe Hanım”. Adınız yoksa, “Sayın Bay / Bayan” veya “Sayın İşe Alım Müdürü” veya eşdeğerini kullanın.

 

CV’nizi e-postanıza eklediyseniz, formatın işe alım görevlisinin veritabanı yazılımıyla uyumlu olup olmadığını iki kez kontrol edin. Microsoft Word’de standart yazı tipleri ve düzenler kullanıyorsanız genellikle sorun yaşamazsınız, ör. Arial, standart kenar boşlukları.

 

Ancak, daha alışılmadık bir yazı tipi, grafikler, genişletilmiş kenar boşlukları, sütunlar, kutular ve hatta tablolar ve kenarlıklar kullanıyorsanız, gönderdiğiniz sürümün, alıcı CV’nizi sonuna kadar açtığında çok farklı görünme riski vardır. Aralık genellikle kayar ve bu da onu çok garip gösterir. Özgeçmişinizdeki fotoğraflar, grafikler veya logolar da tedbirli virüs ve spam filtreleri tarafından engellenebilir.

 

Yoğun özellikli bir CV göndermek istiyorsanız, bunu PDF formatında kaydedebilirsiniz, bu da düzeni koruyacaktır. Bununla birlikte, bir işe alım web sitesi için CV’nizin bu formatta yüklenip yüklenemeyeceğini kontrol etmeniz gerekecektir.

İlgili Makaleler

10 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu