Nedir

Mevduat Hesabı Nedir? (Vadeli, Vadesiz, Kredili Mevduat)

mevduat nedir; belirli bir süre veya süresiz olarak, bir banka ile yatırılan para, para birimi veya kıymetli madenlerin bir karşılığıdır. Bu fonları bir kişi veya kurum adına kayıt etmek için mevduat hesapları açılır.

Ticari mevduat “tasarruf”, diğer bankalar ile bankalar tarafından açılan hesaplar için “banka mevduat” ve bankalar ile resmi kurumlar tarafından açılmış hesaplar için “resmi mevduat” adına bireysel müşterilerin hesapları için açılır.

Katılan bankalarda açılan bu tür hesaplar mevduat bankaları ile açılan hesaplara “mevduat hesapları” denir ve “özel çek hesapları” olarak adlandırılır.

Mevduat hesapları genellikle iki tipe, vade hesapları ve vadeli mevduatlara bölünür. Katılan bankalarda açılan tevdiat hesapları, “özel hesabın hesabı” ve vadeli hesaplar “katılım hesabı” olarak adlandırılır.

Mevduat ve Günlük ödenekler

Bunlar bankalar şeklinde süresiz ve karşılıksız olarak açılan hesaplardır. Tüketici için bir tür depolama hesabıdır. Bunlar, insanların maaşlarını ödeyebileceği, başka bir kişiye para aktabileceği veya bu hesapta fatura ödeyebileceği hesaplardır. Hesap sahibi parasını istediği zaman çekebilir. Ayrıca tasarruflarını bu hesaplar yoluyla çeşitli yatırım araçlarına aktarabilirler.

Vadeli mevduat Nedir?

Bu belirli bir süre için açılan ve bir cevap beklemekte olan bir hesaptır. Saklama bankaları, parayı bankaya ait olan zamana göre ödemeyi yaparlar. Sabit mevduat hesapları 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl, 22 gün ve 42 gün için açılabilir. Müşteri ayrıca, vadeli işlem hesaplarından istediği zaman para çekme hakkına da sahiptir. Ancak, vade bitiminden önce para çekmek isterseniz, kazanılan faiz veya iskontoda indirim hakkına sahipsiniz.

Mevduatın Genel Tanımı

Mevduat: Mevduat yapmak, bankaya para göndermek vb.

Belirli bir süre sonra faiz almak istiyorsanız, bir vadeli mevduat veya bir hesap açmanız gerekir. Depozitoyu yatırdığınız belirli bir süre sonra, hesabınızdaki paranız ve banka tarafından gösterilen faiz oranına göre alabilirsiniz. Çeşitli mevduatlar vardır; normal vadeli hesap, serbest vadeli hesap, para birimi vadeli, ileri döviz hesabı vb.

Normal bir hesapta, paranızı harcadığınız zamandan önce harcıyorsunuz. Para eklemek istiyorsanız, fıçı dolduruluncaya kadar bekleyin, aksi takdirde tekrar düşer.

Vadesiz serbest mevduatta çekilen taksitler için faiz alınmayacaktır. Kalan paraya faiz alırsınız.

Depozitoyu yatırırsanız, son tarihin sonunda yanınızda getirin;

6 aya kadar% 15 (6 ay dahil)

1 yıla kadar (1 yıl dahil),% 12’ye kadar.

1 yıllık uzun vadeli hesaplar için% 10’luk bir kapatma var.

Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Bir mevduat hesabı açmak çok kolaydır, birikmiş para ile banka şubesine gidebilir ve daha önceki bir hesabınız yoksa, kimlik kartınızla açabilirsiniz.

Bankaların sunduğu hizmetlerin en önemli olduğu söylenebilir. Aslında, başlamak için en iyi yol. Çünkü bankada işlem yapmak istiyorsan depozitonun olmalı. Dolayısıyla, kredi kartı servisi kullanmak veya kredi kartı kullanmak gibi hizmetler kullanmak istiyorsanız, banka ile bir hesap açmanız gerekir. Bu yüzden ona işin başlangıcı diyoruz. Başka bir deyişle, bankacılık hizmetlerinden yararlanan herkesin bir hesabı olabilir.

Hemen hemen tüm hesaplara mevduat denir. Mevduat hesabı altında özel isim hesapları oluşturulur. Ama neredeyse hepsi mevduat hesabından geliyor. Bu çeşitlerin de incelenmesi önemlidir. Öyleyse mevduat hesaplarının başlangıç ​​noktası ve diğer hesapların başlangıç ​​noktası olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla, mevduatın hesabı nedir, nasıl çalışır, ne tür faydaların dikkate alınması yararlıdır.

Mevduat hesabı nedir?

Mevduat hesapları hiçbir şey belirtmezse TL cinsinden açılır. Yabancı para ile açmak istiyorsanız, döviz depo hesabı denir. Bir depozito hesabı dediğimizde, bankaların biriktirdikleri paraları toplamak için topladıkları mevduatın, müşteri adına tuttukları paralar olduğunu söyleyebiliriz. Böylece tasarruflarınızı evde saklamak veya değerlendirmek ve hesaba yatırmak için bankaya getireceksiniz. Bu hesaplar mevduat hesaplarıdır. Bu noktada ayrım başlıyor. Bazı müşteriler paralarını derecelendirmek ister, diğerleri sadece onu tutmak ister. Bazıları birikmek ister. Her müşterinin ihtiyaçlarına göre şekillenen en önemli mevduat hesapları türlerini incelemek mantıklıdır.

Mevduat Hesaplarının Türleri Nedir?

Deponun ilk başlangıç ​​olduğunu ve daha sonra müşterilerin ihtiyaç ve isteklerine göre tasarlandığını belirttik. Para yatırma yöntemiyle ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen depozito yatırın! Birçok türe ayrılabilirler. Ayrıca bankadan bankaya değişebilir. Ama hemen hemen her bankanın neredeyse bir ay olduğu ve değişmediği bazı çeşitler var. Size bir fikir verelim.

Vadeli Mevduat Yatırımları: Hemen hemen herkes para karşılığı hizmetini duymuştur. Bankalarda en düşük para değerleme yöntemleri riskidir. Çünkü döneminizin sonunda anaparanız ve faiz gelirinizi sorun yaşamadan alacaksınız. Bu hesabı kullanırsanız, 1, 3, 6, 12 aylık formunuz için kendiniz için bir plan oluşturun ve paranızı bankanıza yatırın. Bu süre zarfında paraya dokunmazsınız ve sonunda gelirinizi alırsınız.

Günlük Para Yatırma: Bu hesap hizmeti ile paranızı istediğiniz gibi tutabilirsiniz. Ve hemen ihtiyacınız varsa, kolayca geri çekebilir ve kullanabilirsiniz. Bu kartla da alışveriş yapabilirsiniz. Fark, kartınızda sahip olduğunuz kadar harcama yapabilmeniz. Bu hesaplar doğrudan iş içindir. Herhangi bir koşuya veya seçeneğe bağlı değildir. Bir görüş mevduat hesabı hakkında detaylı bilgi burada bulunabilir!

Bildirilebilen depozito: Rapor edilen para yatırma işleminde ayrıca, bunu nasıl anlayacağınıza dair bir bildirim bulunmaktadır. Yani, yatırdığınız parayı ne zaman çekeceğinizi söylemek zorundasınız. Bankaların normal zaman aralığı 5 ila 10 gündür. Böyle bir koşunun bağlantısı ile açılan hesap bir bildirim deposu olarak adlandırılır.

Bozuk Zaman Mevduatları: Bu tür mevduat hesapları, normal mevduat hesapları ile verilen vade tarihleri ​​karşılanmadığında kullanılan hesaplardır. 1, 3, 6, 12 ay ve daha fazlası ertelenmiş hesaplara uygulanır. Arızalı sabit vadeli bir hesap söz konusu olduğunda, 1 ile 3 ay arasında veya 3 ile 6 ay arasında bir süreye sahip olmak isteyenler için geçerlidir. Bu herkes için geçerlidir. Müşteri, reytingi rahatsız etmemektedir, ancak beklediğinden çok fazladır ve karla ilgili değildir.

mevduat hesabı ile ilgili youtube videosu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu