Mortgage

Mortgage Başvurusu Öncesi Birikim Önerileri

Mortgage, kelime anlamı olarak ipotekli teminatı demektir. Mortgage sistemi, konut edinmek isteyen kişilere finansman sağlanarak, taksitli bir şekilde ödeme imkanı sunan kredi türüdür. Finansman güvencesi olarak da konut gösterilmektedir. Yani burada, konuta ipotek işlemi uygulanır. Her türlü yatırım ve ihtiyaçlar için kullanılabilmektedir. İyi bir yatırım aracı olarak düşünüp, değerlendirmek isteyenlere güzel bir fırsat sunan bir sistemdir. Şimdi mortgage başvurusu öncesi birikimlerin faydalarına ve önemine göz atalım.

Mortgage Başvurusu Öncesi Birikim Önerileri

Konut fiyatlarındaki artışlar ve kredi faiz oranlarındaki artışlar konut kredisi alımlarını etkiler. Hali hazırda ülkemizde bulunan her iki duruma baktığımızda, hem konut fiyatları hem de faiz oranları yüksek seyrediyor. Faiz oranları ile ilgili burada değinmemiz gereken, araştırma yapmak olacaktır. Çünkü her finans kuruluşu veya banka, aynı faiz oranı üzerinden işlem sağlamaz. Muhakkak biri bir diğerinden daha az masraf ve faiz oranı çıkarıyor. Bir diğer duruma değinecek olursak, konut artışlarını ülkenin ekonomik durumu etkiler.
Son dönem bilgilerine baktığımızda, konut fiyatlarında artış ile birlikte bir durağanlık söz konusudur. Konut arzı ve konut ihtiyacı yüksek seviyede olmasına rağmen, konut satışları eskiye nazaran durağandır. Bunun sebebi talep edenlerin nakdinin olmaması ve fon sağlayan finans kuruluşlarının yüksek faizli kredi vermesidir.

Örnek vermek gerekirse, konut için kredi kullanımı, 100.000 TL için 300.000 TL’ye varan geri dönüşle kredi sağlanmasıdır. Bu sebeple birikim, hayati önem teşkil ediyor. Birikim yapabilmek için kararlı olmak şart. Ufak yatırımlarla kendinizi ve geleceğinizi güvence altına almalısınız. İleride doğacak konut alımlarınızda da yatırımlarınızı nakde dönüştürebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken yatırımın kısa zamanda nakde çevrilebilmesidir.

Konut Fiyatları Ve Konut Fiyatlarındaki Artışın Sebepleri

Konut artışlarını ülkedeki ekonomi düzeni etkiliyor. İnşaat sektöründe kullanılan malzeme fiyatlarının artışı, enflasyon oranları ve konuta olan talep, konut fiyatlarını doğrudan artıran etkenlerdendir.

Mortgage Öncesi Birikimin Önemi

Doğru ve zamanında yatırım size ileride bir birikim sağlayacaktır. Bulunduğunuz anı biriktirmekle değil, yatırımlarla değerlendirirseniz en iyi birikimi elde edersiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu