Mortgage

Mortgage İle Ev Sahibi Olurken Bilinmesi Gerekenler (Kira Öder gibi)

Mortgage, İngilizce kökenli bir kelimedir ve sözlükte ipotek, rehin almak, rehin koymak anlamlarına gelir. Mortgage uygulaması ise, kelime anlamına uyacak şekilde “malın veya mülkün kendisini güvence olarak göstererek o malın veya mülkün satın alınması için borç para almak” olarak tanımlanabilir. Genellikle taşınmaz mallar için verilen bir kredi türüdür. Ödünç alınan para ve satın alınan mal, borcun ödemesi tamamlanana kadar paranın tahsil edildiği kuruma ait görünür. Bu sayede krediyi veren kurumlar, geri ödemenin gecikmesi veya gerçekleşmemesi gibi durumlarda söz konusu mallara veya mülklere el koyma hakkını ellerinde tutarlar.

Mortgage mı tercih edilmeli yoksa Konut Kredisi mi?

Mortgage kredisi ile konut kredisi aynı gibi görünseler ve sıklıkla aynı oldukları düşünülse de aslında birbirinden farklı kredi türleridir. Ödeme süreleri, bu iki kredi türü arasındaki en belirgin farktır. Konut kredileri 10-20 yıla kadar vadeli olabilirken mortgage kredilerinde vade 30 yıla kadar çıkabilmektedir. Konut kredisi konut, yani konaklanacak taşınmaz mallar için geçerli iken mortgage taşınmaz tüm mallar için alınabilir. Mortgage için kefil göstermek gerekmemektedir fakat ipotek koşulu vardır. Son olarak, mortgage ile taşınmaz malın tam değeri değil, değerinin en fazla %75’i kredi olarak alınabilir.

Mortgage Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok farklı mal için mortgage alınıyor olsa da, temel olarak iki çeşit mortgage vardır; Sabit Faizli Mortgage ve Değişken Faizli Mortgage. Sabir faizli çeşidinde kredinin alındığı tarihten itibaren vade sona erene kadar ödeme miktarı sabit kalır. Değişken faizli mortgageda ise değişen enflasyon oranları veya kur farkları ödemenize yansıtılır ve her ay ödenecek tutar bu değişkenlere göre artabilir veya azalabilir.

Mortgage Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Mortgage veren her bankanın kendi farklı prosedürü ve borç verilecek kişilerde aradıkları gerekli şartlar farklı olabilir. Bu nedenle bir bankadan ret cevabı alırken diğerinde krediniz onaylanabilir. Birkaç farklı banka ile iletişime geçip birden fazla yere başvurmak, kredinizin onaylanma olasılığını arttıracaktır. Elbette mortgage için her bankada istenen ortak şartlar da vardır ki bunlardan belki de en önemlileri, düzenli geliriniz olması ve kredi notunuzdur. Verilen borç büyük olduğundan bankalar, o paranın kendilerine geri döneceğinden emin olmak adına gelirinizi ve daha önce ödeyemediğiniz bir kredi çekmiş olup olmadığınızı bilmek isterler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu