Mortgage

Mortgage ile Satın Almak Avantajlı mı? Mortgage’ın Karlı Olduğunu Kanıtlayan Maddeler

Mortgage, ipotekli teminatlı kredi türüdür. Konut alanında kullanımları sağlanır. Mortgage’da çeşitli ödeme çeşitleri var olup, krediyi kullanmak isteyenlerin tercihine bağlı olarak gerçekleşir. Balon ödemeli ve standart mortgage olmak üzere çeşitlendirilir. Balon ödemeli mortgage krediler, kredi vade sonunda tamamının kapatılması işlemini içerir. Standart mortgage kredisi, konut finansman alımlarında standart kredi türüdür. Tutarların ilk vadenin ve son vadenin aynı olduğu kredidir. Aşağıda belirtilen hususlar da bu kredinin karlı bir yatırım olduğunu açıklar.

Mortgage Kullanımı Neden Karlıdır?

Konut fiyatlarının son 10 yıllık fiyat artış grafiğine baktığımızda, sürekli yukarı yönde seyrettiğini görürüz. Bu da her geçen yıl konut fiyatlarının artması anlamına gelir. Böylelikle yatırım yapmak isteyenler için alternatif sunan yatırım aracı olmuştur. Şuan ülkemizde faiz artışları sebebiyle durağan hale gelse de genel anlamda hızı düşmeyen bir sektördür. Uzun soluklu yatırımlar için, konutu alıp kiraya verebilirsiniz. Kullandığınız mortgage kredisinin önemli bir kısmını buradan amorti edebilirsiniz. Tabi bulunduğu muhite göre kira tutarlarınız düşebilir. Bu durumu göz ardı etmedikçe ve hesabınızı bu düzene göre kurduğunuzda, uzun soluklu yatırım elde etmiş olursunuz.

Nereden Kullanırsam Karlı Olurum?

Konut kredilerinde faiz oranları bankalar arasında değişiklik gösteriyor. Diğer finans kuruluşlarında da hemen hemen devlet bankalarında olan oranlara yakın faiz oranları ile karşılaşırsınız. Enflasyon oranına yani paranın zaman değerine bakıldığı için, faiz oranları yakınlık gösterir. Fakat konut kredilerinde kullanılan kredi tutarı yüksek olduğu için, en ufak bir indirim dahi alsanız yüksek tutarlara tekabül edecektir. Bankalarda şuan %2 faiz oranları civarında konut kredisi kullandırılıyor. Bazı özel bankalarda %2 ‘den fazla olduğunu görüyoruz. Burada devletin teşviki ile devlet bankalarında %1.80 faiz oranlarına yakın oranlar mevcuttur. Kredi notunuz iyiyse devlet bankalarından konut kredisi karlı görünüyor.

Kredi Masrafları

Kredi kullanırken masrafları kontrol etmeniz faydanıza olacaktır. Faiz oranları düşük olan bankalarda masraf tahsilatları fazla olabiliyor. Hem faiz oranı düşük hem de masrafları az bir finans kuruluşu bulma ihtimaliniz de olabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu