Mortgage

Mortgage Nedir? Nerelerden Kullanılır? Hangisi Daha Avantajlı?

Günümüzde her birey başını koyacağı bir çatısı olsun istemiştir. Ev sahibi olma eğilimi geçmişten geleceğe artarak devam etmiştir. Bu sebeple insanlar çeşitli yöntemlerle konut alma hayalini gerçekleştirmek ister. Nasıl daha ucuza alabilirim veya nereden daha iyi bir ev alırım düşüncesi ile yola koyulmuşlardır. Şimdi bu sorunları özetleyen duruma bir bakalım.

Mortgage Nedir?

Mortgage bir konut finansman kredisidir. Kredi ipotekli bir şekilde gerçekleşir. Kredi kullanacak kişilerin detaylı KKB bilgileri yapılarak kredi kullandırılır. Belirli vadeler ve belirli tutarlar üzerinden bankalar aracılığı ile işlemler gerçekleştirilir. Konut kredisi ifadesini kullanmak bu noktada yanlış olmayacaktır. Mortgage kredisi kullanmadan önce nerelerden daha uygun kullanabilirim diye araştırma yapmanız gerekir. Her mortgage kredisi aynı faiz oranları üzerinden sunulmaz. Burada araştırma yapmak en avantajlı olduğunuz yer olacaktır. Yani avantajı siz kendinize oluşturacaksınız. Şimdi süreçleri inceleyelim.

Mortage Nerelerden Kullanılır?

Mortgage kredilerini bankalar ile kullanabilirsiniz. Kamu bankası veya özel banka olabilir. Konut kredileri için inşaat şirketlerinin sitelerinden veya satış ofislerinden de bilgi edinebilirsiniz. İnşaat firmalarının bir kısmı devlet destekli kampanyalara önem vermekte. Bu sebeple özel bankalardan daha cazip fırsatlar sunabilirler. Fakat her istediğiniz evi gösterip, bunu almak istiyorum bana nakit ver diyemezsiniz. İnşaat şirketi size yaptığı evleri sunar, siz de size en uygununu seçip kararınızı verirsiniz. Ya da bankaları tercih edip, istediğiniz ve yerinin sizin seçtiğiniz evi satın alırsınız. Bir diğer kullanım yeri de katılım bankalarıdır. Katılım bankaları yapısı gereği faizli işlemler sağlamıyor. Buradaki süreç, istediğiniz konutu almak için başvurunuzu katılım bankasına yapmanızla başlıyor. KKB puanınız gibi bilgilerin kontrol edilerek, banka tarafından süreç başlatılıyor. Daha sonra banka konutu kendi üzerine alıyor. Ve noterde tekrar size devrediyor. Arada da o anki vade oranını belirliyor.

Nereden Kullanırsam Avantajlı Olurum?

Burada avantajı faiz oranında aramakta fayda var. Kullandığınız mortgage kredisinin, kredi verene maliyetinden dolayı faiz uygulaması olacaktır. Fakat nereden kullanacağınıza iyi karar verirseniz bu noktada bir fayda sağlamış olacaksınızdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu