Mortgage

Mortgage Ödemeleri Geciktiğinde Ne Gibi Sorunlar Yaşanır?

Mortgage kredileri bilindiği üzere çok uzun vadeye yayılan genelde yüksek hacimli kredilerdir. Mortgage kredisi çektiğinizde çok uzun yıllar kredi ödemek durumunda olursunuz. Bu çok uzun yıllarda ekonomik seyriniz her zaman stabil olmayabilir, kimi zamanda düşüşler sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntı dönemlerde ise kredi ödemesi yapmakta zorluk çekebilir hatta gecikme yapabilirsiniz. Bu yazımızda aldığınız mortgage kredisinin ödemeleri geciktiğinde ne gibi sorunlar yaşayacağınızı birkaç madde ile açıklamaya çalışacağız.

1-Mortgage Ödememi geciktirdim, ne olur?

İlk olarak banka tarafından gecikmeli müşteri statüsüne alınacağınızı bildirmek isteriz. Gecikme gün sayınız birinci günde dahi olsa banka sizi izlemeye alır. Özellikle mortgage kredileri daha öncede söylediğimiz gibi yüksek hacimli krediler olduklarından dolayı banka öncelik sırasını daha çok mortgage kredilerine verir.

2-Mortgage Ödemelerinde Gecikme Yaptığımda Faiz Öder miyim?

Evet, mortgage ödemelerinde gecikme yaptığınızda bankanız size gecikme faizi uygular. Bu ise sizin aylık ödemenizin haricinde gecikme faizi de ödemenize sebep olur.

3- Mortgage Ödemelerinde Gecikme Yaptığımda Kredi Notum Düşer mi?

Evet, bu durum kredi notunuz düşürür. Ancak bir veya iki yapmanız çok fazla etkilememekle birlikte mortgage ödemelerinde gecikme yapmanız devamlılık halini alırsa o zaman bankalarla aranızın bozulacağını çok net söyletebiliriz. Bu sebeple ödemelerinizde mümkün olduğunca gecikme yapmaktan kaçınmanız gerekiyor.

4- Mortgage Ödemelerinde Gecikme Yaptığımda Yasal Takibe Uğrar mıyım?

Mortgage ödemelerinde gecikme yapmanız 90 güne kadar bankada değerlendirilir. Yani bankada ki gecikmenizi en fazla 90 güne kadar ödemeniz gerekiyor. 91. Günden itibaren yasal takibe uğrar ve avukata atamanız yapılır. Bu aşamadan sonra çok daha fazla masraf çıkacağından bu duruma düşmemeye gayret gösterin. Özellikle yasal takibe uğradıktan sonra bankalardan kredili ürün alma ihtimalini uzun bir süreliğine rafa kaldırmış olursunuz.

5- Mortgage Ödemelerinde Gecikme Yapmamak İçin Ne yapmalıyım?

Bu konu aslında daha çok sizin maddi durumunuzu nasıl yönetebildiğinizle ilgili bir durum. Mortgage ödeme dönemi uzun bir süreç olduğu için her zaman temkinli olmak mutlaka ama mutlaka kenara birikmiş olarak para ayırmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu