Mortgage

Mortgage Ödemeleri için Alternatifler

Günümüzde insanların karar alma aşamaları, oluşan alternatifler karşında uzuyor. Farklı alternatiflerin olması karmaşıklığa sebebiyet veriyor. Örneğin bir yatırım yapmak istediniz, düşündüğünüz yatırım ürününe muadil yüzlerce ürün olabiliyor. Yapmanız gereken sayfayı ikiye bölüp, bir tarafa yatırım yapmak istediğiniz ürünün artılarını diğer tarafa da eksilerini yazmanız. Alternatifler karşısında en kolay sıyrılmanın yolu budur. Şimdi mortgage için yatırım alternatiflerine bakalım.

Mortgage Faydaları

Mortgage kredisi kullanacak kişiler, piyasada konut fazlası olduğundan avantajlıdır. Alternatif arayışı içine girmeden, alternatifler ayağına geliyor diyebiliriz. Karar süreci hızlı ve ödeme türünüz nakit olacaksa daha da avantajlı oluyorsunuz. Şuan konut satışlarında durgunluk olduğundan dolayı, inşaat firmaları ve müteahhitler bu durgunlukta piyasayı canlandırmak için ve nakit sıkışıklığından dolayı daha ucuza satma eğilimindedirler. Alınan konutlar üzerinden devlet vergileri kalktığı için farklı yatırım araçlarından daha karlı denilebilir.

Mortgage Dezavantajları

Son dönemde kredi faizlerinin yükselişi konut kredilerinde durgunluğa sebep oldu. Konut kredilerinde %2.20 civarlarında faiz oranları ile karşılaşıyoruz. Bu da 100.000 tl için 10 yıl vade ile 320.000 TL civarında toplam geri ödeme tutarına denk geliyor. Böylelikle konut kredisi kullanacakların bu noktada dezavantajları vardır. Fakat bir kısmı nakit birikim ile bir kısmı da kredi ile konut satın alımlarda faiz oranından bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz.

Mortgage Kampanyaları Devam Ediyor Mu?

Konut alımı için kredi kullanımı eskiye nazaran yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Bu durum da konut talebinin olduğunu gösterir. Belirli dönemlerde devlet bankaları tarafından %0.99 faiz oranları ile kampanyalar düzenlenmişti. Son 3 aylık dönemde de bunu görüyoruz. Hali hazırda büyük inşaat firmalarının düzenlediği kampanyalar var. Yine oranlar %1 civarlarında seyrediyor. Fakat büyük firmaların inşaat projeleri popüler yerlerde olduğu için fiyatları da yüksek tutuluyor. En küçük daireler 300.000 TL civarlarında görünüyor. Fakat farklı konseptlerde sunulması cazip geliyor olabilir.

Nereden Başvuru Yapılır?

Devlet bankaları, özel bankalardan konut ihtiyacı için finansman sağlayabilirsiniz. Katılım bankalarında işleyiş biraz farklı ilerliyor. Faizsiz işlemler yapıldığı için, direkt nakit kredi verilmiyor. Katılım bankalarının işleyiş biçimleri farklı olduğu içindir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu