Bankacılık

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar ve Limitleri 2018

Kredi kartı kullanımı halkın her kesiminde aktif şekilde gerçekleştiriliyor. Bu durum genç kesimi ve üniversite öğrencilerini de içine alıyor. Üniversite öğrencileri arasında özellikle kendine ait geliri olmayan geniş bir kesim olduğu için genel olarak aile büyüklerine ait kartların ek kartları daha fazla tercih ediliyor. Ancak yine de bankalar öğrencilere ait daha farklı kredi kartları da vermeye devam ediyor. Tabii öğrencilerin kredi kartları diğer kartlar kadar fazla limitlere sahip olmuyor. Bu konuda farklı bankalar birbirinden değişik uygulamalar yapıyor. Tabii öğrenciler arasında da sabit geliri bir kesim de yok değil. Onlar için de gelirlerini ispatlamaları ve aynı zamanda kredi notlarının yüksek olması durumunda farklı limitlerde kartlar çıkartılabiliyor.

Kredi Kartı Limitleri

Kredi kartlarında özellikle ilk çıkarma esnasında verilen limit 500 lira ile 1000 lira arasında olmaktadır. Bu da zaten standart öğrencilerin ihtiyaçları için yeterli olacaktır. Ancak düzenli bir süre kullanım ve ödeme durumundan sonra limit artımına gidilebilmektedir. Örneğin 500 tl ya da 1000 tl ile bir kart alıp bir sene boyunca düzenli olarak kullanır ve ekstrelerinizi de düzenli ve gecikmesiz bir şekilde öderseniz bir sonraki sene için limit yükseltme işlemine gidebilirsiniz. Bankanın tercihine göre 2000 lira ile 3000 liraya kadar limite sahip olabilirsiniz. Ancak bunu her banka bu miktara yükseltmeyebilir. Özellikle öğrencinin durumu da bu noktada belirleyici olacaktır.

Öğrencilere Kart Veren Bankalar Hangileri?

Öğrenciler için çok farklı kredi kartları çıkarılıyor ve bankalar gençleri etkilemek için bunlara farklı isimler de veriyor. Şimdi bu kartlardan bahsedelim. İlk olarak Ziraat Bankası gençler için limitleri 500 800 ya da 1000 lira olarak belirlenebilen kredi kartı veriyor. Denizbank Paso Bonus isimli kartı ile, Yapı Kredi Bankası Play kart adında, Garanti Bankası ise FB Bonus, Bamex ya da GS Bonus isimli öğrencilere hitap eden kart türlerine sahip. Limit miktarları ise genel anlamda benzer. Bu kredi kartlarından bir kısmında yıllık herhangi bir kart ücreti mevcut değil. Ancak bazıları ise belirli bir ücret talep ediyorlar. Yine de bu kartlardan alınan ücret diğer normal kartlarda olduğu kadar yüksek miktarlarda değil. Daha makul ve ödenebilecek düzeylerde kart ücretleri mevcut.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu

Son dönemde kredi kartı borçlularının sayısı o kadar arttı ki artık birçok banka kredi kartı alımı esnasında maaş bordrosu ya da gelir belgesi talep ediyor. Ancak internet üzerinden yapılmakta olan kredi kartı başvuru işlemlerinde böyle bir talep bulunmuyor. Eğer söz konusu olan öğrencinin kredi notu iyi durumda ise, sicilinde herhangi bir sıkıntı yok ise yine de gelir belgesi olmadan kredi kartı alınabilir. Ancak bu normal kredi kartları için geçerli olan bir durumdur.
Normal klasik kartların dışında bir de üniversite öğrencileri için ya da bu alanda çeşitli gruplar için özel olarak çıkarılmış kartlar söz konusu. Bu farklı kart türlerinde durum biraz daha değişiyor. Bu kartlar için eğitim durumunuzu belirten bir belgeyi banka yetkililerine ibraz etmek zorundasınız. Aynı zamanda nüfus cüzdanı fotokopisinin de bulunması gerekir. Gerekli belgelerin verilerek başvurunun tamamlanmasının ardından banka yetkilileri söz konusu kişinin başka bir kredi kartının olup olmadığı, kredi notu, sicili, eğitim durumu ve aynı zamanda borçlu olup olmadığı gibi şeyler araştırılır. Eğer bir sıkıntı görülmez ise uygun bir limit ile kredi kartı verilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu