Bankacılık

Plakanın Kayıtlı Olduğu İl Trafik Sigortası Primlerini Etkiler mi?

Trafik sigortası, trafikteki tüm araçlar için yapılması gerekli olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası primlerinin neye göre değiştiği pek bilinmiyor. Primler belirlenirken aracın yaşı, ne sebeple kullanıldığı, hasar kaydının olup olmaması gibi birçok durum göz önüne alınıyor. Aracın kayıtlı olduğu ilin trafik sigortası primleri hesaplanırken dikkate alınıyor mu? Aracın kayıtlı olduğu zorunlu trafik sigortası primlerin hesaplamasında kullanılıyor. Bunun nedeni araçların trafikte olduğu ildeki trafik fazlalığının kaza riski ile orantılı olup olmadığıdır. Trafiğin fazlaca olduğu yerlerde kaza riski de bir o kadar yoğun şekilde olduğundan trafik sigortası primlerine yansıyor ve fiyat artabiliyor. Zorunlu trafik sigortasının asıl amacı, muhtemel bir kaza olduğunda kazaya bulaşmış olan diğer kişilerin zararını gidermektir. Plaka numarasının kayıtlı olduğu şehrin sigorta primlerini etkilemesinin temel nedeni de budur. Kaza riski daha fazla olduğundan primler de daha fazla oluyor.

Trafik Sigorta Fiyatını Düşürme Yolları

Aracın kayıtlı olduğu şehri seçme şansı pek yoksa da trafik sigortası primlerini düşürebilmenin bazı yolları var. Sigorta poliçesini zamanında yenileterek primlerin azalması sağlanabilir. Bir de aracın hasarsızlık kaydı da sigorta poliçesi primlerine etki eder. Daha önce çok fazla kazaya bulaşmış bir araç risk faktörü olarak göründüğünden bu araca uygulanacak poliçe primleri de daha fazla olacaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Yeni araç satın alan kişiler araç satışını kendi üstüne alır almaz yaptıkları ilk işlemlerden biri de trafik sigortası poliçesi satın almak olur. İnternet sayesinde basitçe yapılabilen trafik sigortası sorgulama aracın kayıtlı olduğu il aracın fiyatını doğrudan etkiler. Yüksek olan trafik sigortası primi karşılığında araç sahipleri her şeye daha çok dikkat ediyor. Sürücüler tehlikenin oranını öğrenip trafik sigorta parası hakkında daha doğru verilerin tahminini yapabiliyor.

Bazı İstatistikler

2017 senesinin dokuz ayını bulunduran istatistiklere göre araç sayısı 22 milyona ulaşmış şekilde görünüyor. Her Saat 46 aracın kaza yaptığı, bu araştırılan günlerde 10 kişinin hayatını yitirdiği kazalarda en tehlikeli iller başta Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirler yer alıyor. Hakkari, Tunceli ve Bayburt ise en az kaza yapılan şehirler arasında bulunuyor. Böylece son sıralarda yer almış bu şehirlere kayıtlı olan araçların zorunlu trafik sigortaları da diğer illerde bulunan araçlara oranla daha düşük fiyatlarla yapılıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu