Haberler

PTT Çoçuk Parası Ne Zaman Verilecek? 2018

ptt çoçuk parası sorgula, yeşil kart çoçuk parası sorgulama, şartlı eğitim yardımı ne zaman yatacak, çoçuk parası ne kadar ptt, çoçuk parası telefon numarası, çoçuk parası kaç yaşına kadar ödenir, şartlı eğitim yardımı ne zaman yatacak 2018, çoçuk parası ne kadar 2018

Ülkemizde sosyal dayanışma adı altında aileleri desteklemek amacıyla Aile ve sosyal politikalar bakanlığı aracılığı ile yürütülen sağ doğum yapan kişilere verilen çocuk parası, doğumdan sonra anneye verilmek üzere çocuk sayısına göre çocuk parası verilmektedir. Son olarak belirlenen fiyatlara göre Çocuk parası 1. çocuğu 300 ikinci çocuğa 400 üçüncü çocuğa ise 600 TL olarak belirlenmiştir.
Öncelikle bu ücreti almak için bazı yapılması gereken işlemler vardır. Çocuk başvuru yaptığınız zaman mutlaka annenin adına işlem yapılacaktır. Çocuk parası annenin kendi adına açıldığı hesabına yani PTT kanalıyla tahsis edilir.

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından doğum yapan kişilere verilen çocuk parası yani ptt çocuk parası ne zaman yatar? 2018 doğum parası ücretleri 15 mayıs 2015 yılından sonraki 1. çocuk için 300, 2. çocuk için 400 ve 3. çocuk için 600 tl olarak belirlenmiştir. Süt parası almak için anne veya eşinin sosyal güvenlik kurumlara ( ssk, bağkur) en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Çocuk parası sorgulama yapma işlemini sayfa sonunda bulabilirsiniz. Çocuk parası 1. çocuğu 300 ikinci çocuğa 400 üçüncü çocuğa ise 600 TL verilmektedir.

Bu yazımızda PTT çocuk parası sorgulama işlemi nasıl yapılacak? Çocuk parası ne zaman yatacak gibi sorulara cevap vereceğiz.  Uzmanlarımız tarafından araştırılan bu konu uzun bir süre sonucunda nihayete erdi. Öncelikle çocuk başvuru yaptığınız zaman annenin adına işlem yapılacaktır. Çocuk parası annenin hesabına yani PTT’ye yatırılacaktır.

PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

2017’nin 4. üç aylık çocuk parası 02/01/2018
2018’nin ilk üç aylık çocuk parası 03/04/2018
2018’nin 2. üç aylık çocuk parası 02/07/2018
2018’nin 3. üç aylık çocuk parası 01/09/2018.

Ödenen rakam yukarıda verilen tarihler de hesabınıza aktarılır. Bu uygulama 2015 Mayıs ayında başladı. ve bu tarihten itibaren çocukları olan aileler bağlı oldukları Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne yazılı olarak başvurmaları halinde anneye veriliyor.

Çocuk Parası Ücretleri Hakkında Bilgi Almak için Çocuk Parası Alma 2018 (Doğum parası ve Okul Parası) linkine tıklayabilirsiniz.

Doğum Para Yatması için Yapılması Gerekenler

Peki ne zaman yatar bu çocuk parası, bazıları 2 ay beklemek zorunda kalıyor. Başvurularını ayın 23’ünden önce yapanlar yaklaşık olarak 1 ay sonra çocuk parasını alabilirler. Ancak 23’ünden sonra yapanlar ise 2 sonra hesaplarına yatmaktadır.

Sorgulama olarak sms ile bir hizmet sunulmamaktadır. Ancak PTT para yattığı zaman kişiye sms ile bilgilendirme mesajı göndermektedir. Mesajı aldıktan sonra herhangi bir PTT şubesine giderek çocuk parasını alabilirsiniz. Çocuk parasını çekmek için annenin şahsen başvurması ve başvuruda kimlik fotokopisini yanında alması gerekmektedir.

PTT çocuk parası sorgulamanın diğer bir yolu 444 1 788 Alo PTT arayarak hesabınızda para varmı yok mu sormanızdır.

PTT çocuk parası sorgulama  işlemi bu şekilde yapılmakta olup, Eğer paranız 3 ay gibi bir süre geçmiş ancak para yatırılmamış ise, bağlı olduğunuz sosyal hizmetler ilçe müdürlüğüne telefonla veya oraya giderek neden yatmadığı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu