Kripto Para

SEC, Bitcoin ETF kararlarını açıkladı, Bitcoin düştü

SEC, Bitcoin ETF kararlarını açıkladı, Bitcoin düştü

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin beklenen kararlarını açıkladı. Kurum, halihazırda masasında bulunan tüm başvuları erteledi. Buna göre, söz konusu başvurular için beklenecek yeni tarih 17 Ekim 2023 oldu. SEC’nin en geç bu tarihte ertelem, ret veya kabul kararı alması gerekiyor.

Kripto para yatırımcıları, 1 Eylül 2023 tarihini büyük bir ilgiyle bekliyordu. Bu tarih, SEC’nin 7 başvuruya ilişkin ilk değerlendirme sürecinin son tarihiydi. Önce WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF başvurusu için erteleme kararı geldi. Ardından onu Invesco, Valkyrie, Fidelity, VanEck ve Bitwise takip etti. Onay ihtimali tamamından daha yüksek olarak görülen BlackRock’ın başvurusu ise sona bırakıldı. En son BlackRock kararı açıklandı ve o da ertelendi.

Bitcoin 26 bin doların da altına indi

Üst üste gelen erteleme kararlarının ardından Bitcoin fiyatı düşüşe geçti. Bir numaralı kripto para, gün içerisinde ABD’den gelen ekonomik verilerle geri çekildikten sonra düşüşünü derinleşti. Bitcoin, erteleme kararlarından önce 26 bin 300 dolardan işlem görürken 25 bin 800 doların da altına geriledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu