Haberler

Senetle Para Veren Tefecilerden Para Almak Mantıklı mı?

Modern çağda insanlar çeşitli sebeplerle paraya ihtiyaç duyabiliyor ve bu acil bir gereksinim de olabiliyor. Ancak ne yazık ki artık kimse eskisi gibi borç vermeye yanaşmıyor. Eskiden borç sistemi daha yaygın idi ve ihtiyaç duyulması halinde insanlar eşine dostuna borç para verebiliyordu. Ancak şimdilerde borç para istenemeyen ve dahası verilmeyen bir olgu haline geldi. İşte bu gibi durumlarda ihtiyaç halinde olan kişiler ise daha alternatif çözüm yollarında arayışlara başlıyorlar. Tefecilerden para almak da bir çeşit çözüm önerisi olabiliyor. Ancak dikkatsiz atılan adımlar çok büyük tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Peki tefecilerden para almak, senet imzalamak mantıklı mı? Öncelikle durumu daha net kavrayabilmek için tefecinin ne olduğunu ve ne iş yaptığını daha net şekilde öğrenelim.

Tefeci Nedir?

Öncelikle tefecilerin tamamen yasal olmayan bir çalışma şekillerinin olduğunu söylemekte fayda var. Tefeciler yasalara karşı olacak şekilde bir meslek edinen kimselerdir. Bu meslekte borç alıp verme işini yaygın halde yapmak esastır. Ödünç para almak isteyenler bu kişilere başvurur ve istedikleri parayı bazı şartlara göre alırlar. Bu kimseler genellikle çeşitli sebepler ile bankalardan para alamayan insanlar olmaktadır. Bu sebepler arasında bankalar arası kredi notunun düşük olması, acil ihtiyaç durumu, yasaya uygun olmayan faaliyetler icra etme, daha önce almış olduğu kredilerin ödemesini yapamama gibi sebepler yer almaktadır. Bu durumlarda olan kimselere sorgusuz sualsiz şekilde para veren kişiler ise tefecilerdir. Ancak bu şekilde para vermenin de çok ağır bedelleri olabilmektedir.

Tefeciler Ne Şekilde Çalışır?

Tefeci dediğimiz kişiler size istediğiniz miktarda parayı verecektir. Ancak bunun karşılığında sizden boş bir senede imza atmanızı talep ederler. İmzalamış olduğunuz bu boş senet ödemenizi zamanında yapmamanız durumunda işleme koyulacağı anlamına gelmektedir. Bu boş senede imza attırma işlemini tüm tefeciler yapmaktadır. Bu çok riskli bir durumdur. O yüzden tefecilerden para almak çok mantıksız bir işlemdir. Ayrıca bu durum asla yasal olmamaktadır.

Tefeciler belirlenmiş olan faiz tutarı üzerinden günü geldiğinde ödemelerinizi düzenli şekilde yapmanızı bekler. Ancak bir gün bile gecikmiş olsanız bu boş senedi işleme koyabilirler. İşte sıkıntı da burada doğacaktır. Zira senedin üzerinde belirlenmiş herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Yani küçük bir borcunuz dahi olsa bu senedin üzerini tefeci istediği şekilde bir miktar ile doldurarak işleme koyabilir. Bu da sizin hayatınızı bile kaydırabilecek kadar riskli durumları beraberinde getirecektir. Elbette tefeciler senetleri işleme koymadan önce eğer isterlerse farklı yollar ile paralarını almayı da deneyebilirler. Ancak burada da tamamen ucu açık bir durum söz konusu. Zaten yasal olmayan bir iş yapan bu meslek grubundaki insanlardan çok farklı ve sıkıntılı muameleler görebilirsiniz. Bu yüzden tefecilerden para almadan önce çok iyi düşünmelisiniz.

Tefecilere Nasıl Ulaşılır?

Aslında tefeci dediğimiz kişilere ulaşmak çok da kolay bir iş değildir. Yasal olmayan işler ile uğraştıkları için kendilerini genelde gizli tutmaya çalışırlar. Yani bu konuda yetkin biri tanımıyorsanız ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz. Çok fazla tefeci olmasına rağmen ulaşım yolları sıkıntılıdır. İnternet üzerinden bu işi pazarlayanları görebilirsiniz. Ancak asla ve asla bu sitelere ve içeriklere güvenmemelisiniz. Sırf ziyaretçi çekebilmek uğruna çok farklı çarklar dönmektedir. Zaten internet üzerinden karşılığını ve teminatını almadan kim kime para gönderir ki? Bu şekilde işi ayrıntıları ile düşünerek dikkatli davranmalısınız.

Tefecilerden Para Almanın Riskleri

Tefecilerden para alıp vaktinde öderseniz bu durumda durumu atlatma ihtimaliniz olabilir. Ancak dediğimiz gibi bu bir ihtimal. Sonuç olarak tefecinin elinde siz ödemelerinizi yapsanız dahi imzalamış olduğunuz boş senet son ana kadar bulunacaktır. Kötü niyetli tefeciler ile karşılaşırsanız ödeme bile yapsanız paçanızı kurtaramayabilirsiniz. Ki ödemenizi geciktirmeniz ya da yapmamanız durumunda çok sıkıntılı durumlara girebilirsiniz. Farklı tehditler alabilirsiniz. Hem kendi hem de ailenizin can güvenliği tehdit altına girecektir. Bu yüzden durum her ne kadar içinden çıkılamaz gibi görünse de alternatif yolları düşünmek daha mantıklı olacaktır. Kredilerin çeşitli faiz olanakları bulunmaktadır. Bunlara başvurmak çok daha mantıklı bir çözüm yolu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu