Bankacılık

Takyidatlı Tapu Kaydı Nereden Alınır – Tapu Takyidat Belgesini Kimler Alabilir

takyidatlı tapu kaydı nereden alınır, takyidatlı tapu kaydı isteme müzekkeresi, tapu takyidat belgesini kimler alabilir, takyidatlı tapu sureti, tapu takyidat talebi, takyidat belgesi e devletten alınır mı, takyidat belgesi harcı 2018, takyidatlı tapu kaydı ücreti

Makalemizde sizlere takyidatlı tapu hakkında bilgiler vereceğiz. Takyidat kelime anlamı olarak “ayrıntı” anlamına gelir. Takyidatlı Tapu, tapunun ayrıntısını gösteren belgedir. Bu belge Takyidat Belgesi olarak da adlandırılır.

Gayrimenkulümüze ait olan tapu belgesinde şerh, ipotek, haciz, intifa hakkı, irtifak hakkı, şufa hakkı, vefa hakkı, serbest dereceden istifade hakkı gibi takyidatlar bulunabilir. Malik, kanuni temsilciler ya da tapu ilgilisi gayrimenkule ait tapudaki takyidatları öğrenmek için tapu çalışanlarından bu bilgileri isteyebilir. Bu bilgilerin 3. kişilere verilmesi kanunen yasaktır. Dolayısıyla tapudaki bu bilgiler gayrimenkulle ilgisiz kişilere verilmemektedir.

Tapudan takyidat belgesi almak isteyen ilgili kişiler Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank‘ a 2016 takyidat harcı olan 7.60 TL’ yi yatırmalıdırlar. Unutulmaması gereken bir diğer husus ise Ziraat Bankası ve Halkbankası’ nın bu harcı sadece bankamatiklerden (ATM) aldığıdır. İş Bankası ve Vakıfbank takyidat belgesi harcını gişeden tahsil etmektedir.

İskan için takyidat belgesi alımlarında ise apartmanda bulunan her daire (bağımsız) başına 7.60 TL harç yatırılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu