Ekonomi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: İhracatımızın 20 yılda üç buçuk kat arttığını söyledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: İhracatımızın 20 yılda üç buçuk kat arttığını söyledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İstanbul Fashion Connection hazır giyim ve moda fuarında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin milli gelirinin 20 yılda üç buçuk kat arttığını ve ihracatın 36 milyar dolardan 254 milyar dolara çıktığını belirtti. Bakan Bolat, bu yıl toplamda mal ve hizmet ihracatı olarak ülkemize yaklaşık 380 milyar dolar döviz kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi.

İstanbul Fashion Connection hazır giyim ve moda fuarına katılan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 20 yılda milli gelirimiz üç buçuk katı arttı. 214 milyar dolardan 906 milyar dolara çıktı. İhracatımız 36 milyar dolardan 254 milyar dolara çıktı, mal ihracatı olarak. Hizmet ihracatımız 14 buçuk milyar dolardan 90 milyar dolara çıktı. Bu yıl inşallah 120 milyar doları sağlayacağız. Yani toplamda mal ve hizmet ihracatı olarak ülkemize yaklaşık 380 milyar dolar döviz kazandırmış olacağız. dedi.

Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat Yeşilköy’de bulunan İstanbul Fuar Merkezi’nde İstanbul Fashion Connection hazır giyim ve moda fuarına katıldı. İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe de fuarın açılış töreninde Bakan Bolat’a eşlik etti. Bir moda firmasının defilesiyle başlayan program, açılış konuşmalarıyla devam etti. Törende Ticaret Bakanı Ömer Bolat da açılış konuşması gerçekleştirdi.

BİZİM İHRACATÇILARIMIZ DURMUYOR

Bakan Bolat, 1987’de Almanya’da okurken yüksek lisans yapıyordum, radyodan Türkiye’den haberler dinlemeye çalışıyordum kısa dalgada. O günkü haber şuydu, ‘Türkiye bugün aylık 1 milyar dolar ihracatı başardı’ diye büyük bir sevinç gösterisi vardı. Artık Allah’a şükür 1 milyar doları aştığımız çok günler oluyor. Bazen altında bazen üzerinde ve ayda da 20 milyar dolar ve üzerinde bir ihracatı başarıyoruz. Geçen yıl ulaştığımız rakam 254 milyar dolar. Bu yıl şu an itibariyle, son on 12 ay itibariyle baktığımızda aşağı yukarı aynı seviyelerdeyiz. Yüzde 2 civarında bir artış var. Son 12 ay itibariyle. Bunun sebebi küresel piyasalarda batı ülkelerinde ciddi bir durgunluk var, ticarette de çok ciddi bir yavaşlama var ama bizim ihracatçılarımız durmuyor. İnşallah geçen yılki seviyenin üzerine çıkacaklar dedi.

120 MİLYAR DOLARI SAĞLAYACAĞIZ

Sayın Cumhurbaşkanımızın göreve geldiği yirmi yıldan bu yana üretimi, yatırımı, ihracatı ve istihdamı arttırma konusundaki çabalarına da biz bakanlar olarak azami gayretle katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bütün bakanlıklar tam bir uyum içinde koordineli bir şekilde ülkemizin üretiminin artması, istihdamının artması için büyük bir çaba içindeyiz. Şöyle bir hatırlayalım. 20 yılda milli gelirimiz üç buçuk katı arttı. 214 milyar dolardan 906 milyar dolara çıktı. İhracatımız 36 milyar dolardan 254 milyar dolara çıktı, mal ihracatı olarak. Hizmet ihracatımız 14 buçuk milyar dolardan 90 milyar dolara çıktı. Bu yıl inşallah 120 milyar doları sağlayacağız. Yani toplamda mal ve hizmet ihracatı olarak ülkemize yaklaşık 380 milyar dolar döviz kazandırmış olacağız.

BU FUAR BÜYÜK BİR VESİLE OLACAKTIR

Bolat, Türk malı, Türk konfeksiyonu, Türk halısı, Türk Ev Tekstili, Türk perdesi, Türk havlusu, Türk pamuk ipliği, kumaşı kavramlarını dünyaya nakşettiniz, mal ettiniz. Bu vesileyle inşallah istihdamda da çok önemli bir rolü olan bu sektörü her zaman desteklemeye devam edeceğiz. Avrupa’nın moda merkezinin İstanbul olması ve tekstil konfeksiyonunda bu fuarla beraber inşallah Türkiye’nin dünyaya Türk konfeksiyonunu Türk tekstilini, Türk halısını, ev tekstilini daha iyi tanıtması için büyük bir vesile, fırsat olacaktır.

Bakan Bolat, konuşmasının ardından fuarda yer alan stantları gezerek, firma yetkilileriyle sohbet etti. Bakan daha sonra alandan ayrıldı.

FUAR 9-11 AĞUSTOS ARASINDA ZİYARET EDİLEBİLECEK

Dijital dönüşüm, akıllı giyim, teknik tekstiller ve sürdürülebilirlik konularında, tasarımlar, seminerler, atölyeler ve defilelerin yer aldığı ve toplam 35.000 metrekarelik alanda firmaların ürünlerini sergilediği fuarın, 9-11 Ağustos arasında ziyarete açık olacağı öğrenildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu