EkonomiGüncelHaberlerTeknoloji

TOGG Ne Kadar Yerli? TOGG Yerlilik Oranı

İstanbul Sanayi Odasında, TOGG ile ilgili açıklama yapıldı. ISO Meclisi’nin Kasım ayı toplantısı, “Türkiye’nin Otomobili Girişimi’nin Teknoloji, Ar-Ge ve Tasarım açısından Sanayimiz ve Ekonomimiz için Önemi” ana gündemi ile dijital platform üzerinden, video konferans yöntemi ile gerçekleştirirdi.

Programda değerlendirmeler yapıldı. Bu değerlendirmeler, programa konuk olarak katılan TOGG üst yöneticisi Gürcan Karakaş tarafından yapıldı. Karakaş, bu aracın ne kadar yerli olduğu hakkında, yola yüzde 51 ile çıktıklarını vurguladı. Bu üç yıl içerisinde ise tedarik sanayisini geliştirerek, yüzde 68 yerli içerik oranı hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada İSO yönetim kurulu başkanı Erdal Bahçıvan’ın da görüşlerine yer verildi. Teknolojik anlamda, pek çok sektörde yaşanan köklü değişim, en sık otomobil endüstrisinde olacağına değinildi. Ayrıca özellikle önümüzdeki 5-10 yıl arasında, geçmişteki 50 yılda yaşanan gelişmelerden çok daha ileri düzeyde bir gelişim olacağı söylendi. Bu gelişmelerde özellikle otonom sürüş ve elektrikli araçların, ön plana çıkacağı vurgulandı.

TOGG

TOGG Yerli Olma Hedefi Nedir?

 

TOGG yerlilik oranı, önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 68 oranına yükseltme hedefi bulunuyor. TOGG yerli olması ile ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Ayrıca çevre için de oldukça başarılı bir üretim durumu mevcuttur. Fosil yakıtlı araçların çevreye zarar verdiği Erdal Bahçıvan tarafından vurgulandı. Bu yüzden elektrikli araçların, daha fazla ön plana çıkacağı ve çevre için daha sağlıklı olduğu ön plana çıkıyor. Ayrıca ileriki yıllarda insanların elektrikli araca daha sık yönelmeleri bekleniyor. Bunun nedeni ise petrol fiyatlarındaki sık dalgalanma durumu olmasından kaynaklanıyor.

Elektrikli yerli üretim araçlar, fiyatlar olarak da oldukça ekonomik bir aralıkta sunuluyor. Ayrıca şarj alt yapısının yeterli olması da avantaj sağlıyor. Tüm bu nedenlerin yanı sıra ülke ekonomisine sağlanan katkısı ve yarıdan fazla oranla yerli olması, daha çok ilgi çekiyor.

Yerlilik Oranının Zamanla Artması

 

TOGG üst yöneticisi Gürcan Karakaş, yerlilik oranının artması hakkında hedeflerini açıkladı. TOGG otomobil sektöründe, yerli üretimde yüzde 51 oranında bir başlangıç yapılıyor. Fakat üç sene içinde yüzde 68 gibi bir orana çıkılması için çalışmalar yapılacağı belirtiliyor. Bu oran, başarılı bir orandır. Bu başarı için hedefler doğrultusunda, başarılı çalışmalar yürütülüyor.

Belirli bir süre sonra bazı ülkelerde dizel ve benzinli araçların da yasaklanması bekleniyor. Bu ülkeler Norveç, Fransa, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerdir. Ülkelerin amacı Çin ekonomisinin takip edilmesidir. Böylelikle zaman içinde elektrikli otomobiller yaygınlaşmaya başlayacaktır. Bu anlamda TOGG ile atılan adım, ülkemiz için köklü ve ileriye dönük bir yatırım oluyor.

TOGG ve Otomotiv Sanayisinin Gelişmesi

TSE'den yerli otomobil TOGG'a yakın takip - Son Dakika Haberleri

TOGG ülke ekonomisine oldukça başarılı katkılar sağlıyor. Otomotiv sanayisi, ülkemizde yüzde 15 oranından başlıyor. Fakat bu oran TOGG’da yüzde 51 ile başlayarak, güzel bir adım atılmış oldu. Bu noktada yerli tedarikçilerle çalışarak, aynı zamanda tedarikçilerle bir zincir kurmak doğru bir adım oluyor. Bu şekilde ülke için doğru bir yatırım yapılmış olunuyor. Bu konuda TOBB, maddi ve manevi olarak TOGG’a destek oluyor. Yerli tedarikçilerle birlikte başarılı bir yerli projeye başlanmış bulunuyor.

Tedarikçi sayısında ise toplam 101 tedarikçinin 75’i yerli tedarikçidir. Bu üye sayılarından yerli olan kişiler, TAYSAD üyeleri arasından geliyor. Geriye kalan 25 tedarikçi kısmı ise dünya çapında kişilerden oluşuyor. Batarya konusunda, bu anlamda kendini ispatlamış olan Farasis ile anlaşma imzalanmış olması da oldukça ilgi çekiyor. Bu yüzden tedarikçi bulmakta zorluk yaşanmamış olunuyor. Yerli üretimin en iyi projelerinden olan TOGG, başarısını ilerletmek için çalışılmaya devam ediliyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu