Haberler

Türk Lirası Neden Serbest Düşüşe Geçti

Türk parası, merkez bankasının çürümeyi durdurma çabalarına rağmen, euro ve ABD doları karşısında rekor düşüşler yaşadı. Düşüş, küresel salgın ve zayıf ekonomi politikasının etkilerinin birleşmesiyle ortaya çıkıyor.

Bu yıl Türk Lirasının ABD doları karşısında %19 değer kaybettiği Türkiye’de ortaya çıkan kur krizinde ne olacağının belirsizliği kendini koruyor. Cuma günü, lira 1 dolar için 7,3660‘a kadar geriledi ve bir hafta önceki tüm zamanların en düşük seviyesi olan 7,3650‘nin altına indi.

Dolar Çin’den gelen kasvetli verilere göre güçlenirken yükselen piyasa para birimleri genel olarak düşse de, Türk para birimi açık ara en kötü performans gösteren ülke oldu, çünkü merkez bankası tarafından lirayı istikrara kavuşturmak için önerilen gayri resmi tedbirler yalnızca geçici oldu.

Yabancı yatırımcılar, artan enflasyon riski ve hatta ödemelerin dengesi krizi konusunda endişeli. Tükenen döviz rezervleri, maliyetli döviz müdahaleleri ve Türklerin döviz satın alma eğilimi konusunda endişeler de artıyor.

Bu yıl boyunca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem düşük oranları hem de istikrarlı bir para birimini deneyen iki yönlü bir ekonomi politikasıyla Türkiye’nin büyümesine işaret etmeye çalışıyor. COVID-19 hastalığı küresel olarak yayılmadan önce bile, Türkiye’nin merkez bankası, devlet borcunu satın alan bir programla parasal koşulları hafifletmeye başladı.

Program, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen yıl Temmuz ayında önceki merkez bankası başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden almasının ardından geldi ve cumhurbaşkanının her ne pahasına olursa olsun büyüme politikasına 2019’un sonunda ekonominin aşırı ısınabileceği endişesi nedeniyle direndi.

Nisan ayında küresel salgın Türkiye’yi tam olarak vurmaya başladığında, merkez bankası, geçen yılın sonunda %12 olan faiz oranlarını Mayıs ayında %8,25‘e düşürerek ekonomide kredi akışını sürdürme çabalarını hızlandırdı.

Dahası, virüs salgını nedeniyle turizmdeki muazzam düşüş ve azalan ihracat nedeniyle ülke daha az dolar ve euro kazanıyor.

Büyük müdahale

Bu yılın başlarında türk lirasına ilişkin ilk sorun işaretleri görüldüğünden bu yana, Türk merkez bankası kan kaybını durdurmak için milyarlarca dolar harcadı.

ABD yatırım bankası Goldman Sachs tarafından yapılan bir tahmine göre, ülke bu yıl para birimini yönetmek için Türkiye 65 milyar dolar (55.2 milyar €) harcadı. Sonuç olarak, brüt döviz tamponları 17 Temmuz itibarıyla bu yıl üçte birden fazla düşüşle 49,2 milyar dolara geriledi. Bu para altın dahil, 89,5 milyar dolardır.

Sorunları daha da kötüleştiren, merkez bankasının lirayı satın almak için sadece kendi rezervlerini değil, yerel bankalardan borç alınan dolarları kullanması da kötü etki yarattı. Sonuç olarak, merkez bankasının şu anda bankalara kasasında olduğundan daha fazla döviz borcu var.

COVID-19 yayılımı nedeniyle, ekonominin 2020’de tahmini %4 küçülmesi beklendiğinden, Türkiye’deki işsizlik on yıldan fazla bir süredir en yüksek seviyeye yaklaşıyor.

Ancak Türkiye’nin devlet borcu zaten yatırımcılara enflasyon oranından daha az kazanç sağlıyor, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de özenle seçilmiş merkez bankası başkanı korkunç bir çıkmazla karşı karşıya.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu