BankacılıkGüncelHaberler

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesapları günümüzde birçok banka müşterisi tarafından kullanılıyor. Bu hesaplar ile banka müşterileri paralarını yatırım aracı olarak kullanır ve faiz getirisi elde eder. Bu faizler genel olarak her banka için farklı olabiliyor.

Belirli bir faiz oranı üzerinden paranızı açılan mevduat hesabına yatırmanız gerekir. Daha sonra ise vade süresi dolduğunda hesaba faiz oranı doğrultusunda belirli bir faiz getirisi yatar. Bu noktada en fazla merak edilen sorulardan birisi ise vadeli mevduat hesabı nasıl açılır oluyor.

Genel olarak vadeli mevduat hesapları oldukça kolay bir şekilde açılabilir. Bir banka hesabınız varsa hem şubeye giderek hem de dijital kanallardan hesap açabilirsiniz. Hesabınız olmayan bir bankadan mevduat hesabı açmak içinse şubeye gitmeniz zorunludur.

Şubeden Vadeli Mevduat Hesabı Açmak

 

Mevduat hesabı açmak isteyen kişiler bunu banka şubelerinden yapabilir. Banka müşterisi olmanız durumunda şubeye giderek yardım alabilirsiniz. Hesabınızın açılışı hemen gerçekleştirilir ve yatırmak istediğiniz para miktarı vadeli mevduat hesabına yatırılır. Hesap açılışı sırasında imzalamanız ya da dijital ekrandan ya da uygulamadan onaylamanız gereken belgeler olabilir.

Sizlere sunulan vade seçeneklerinden birisini tercih ederek paranızı o süre ile faiz getirisi için kullanabilirsiniz. Vadeli mevduat hesabı nasıl açılır diye merak edenler banka şubelerinden bu şekilde hesap açabilir. Aynı zamanda banka müşterisi değilseniz hızlı bir şekilde önce müşteri olursunuz. Sonra ise vadeli mevduat hesabının açılışı gerçekleştirilir.

Dijital Kanallardan Vadeli Mevduat Hesabı Açmak

 

Günümüzde vadeli mevduat hesabı açmak oldukça kolaydır. Bunu yapmak için müşterilerin şubeye gitmesine gerek kalmıyor. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden kolay bir şekilde hesap açılışı gerçekleştirilebilir. Belgelerin dijital olarak onaylanması da mümkündür. Ancak belirtmek gerekir ki banka tarafından şubeye giderek gerekli belgeleri imzalamanız da istenebilir.

Bankaların mobil uygulamalarından ya da internet bankacılığından genel olarak “hesap aç” şeklinde olan butonuna tıklayarak vadeli mevduat hesabı açılabilir. Yatırılmak istenen tutar yazıldıktan ve vade seçildikten sonra gerekli onayların verilmesi ile hesap açılır. Dijital kanallardan vadeli mevduat hesabı nasıl açılır öğrenmek isteyen banka müşterileri bu şekilde hesaplarını açabilir.

Vadeli Mevduat Hesabı Açmak İçin İstenen Belgeler

 

Bankalar tarafından vadeli mevduat hesabı açılırken birtakım belgeler istenebilir. Gerekli belgeler genel olarak banka sitelerinde güncel olarak belirtilir. Genel olarak benzer belgeler isteniyor. İlk olarak vadeli mevduat hesabı nasıl açılır merak edenler kimlik belgeleri ile hesap açtıracaklarını bilmeliler. Başvuru yapılırken sizlerden kimlik belgeniz istenir.

Bu belge nüfus cüzdanı, kimlik kartı, ehliyet, pasaport ve benzeri şeyler olabilir. Aynı zamanda müşterilerin adres ve güncel telefon numarası bilgilerini de sunması gerekebilir. Bunların yanı sıra kişi tarafından vadeli mevduat hesabı açılış sözleşmesi imzalanmalı ya da onaylanmalıdır. Mevduat hesabı açan kişi bankanın zaten müşterisiyse kimlik ve adres bilgileri bankada kayıtlı olduğundan bu gibi şeylere gerek olmaz. Sözleşme imzalanması/onaylanması yeterli olur.

Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları ve Vade Süreleri

 

Faiz getirisi elde etmek için vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişiler birçok bankayı tercih edebilir. Öncelikle belirtmek gerekir ki vadeli mevduat hesabı nasıl açılır diye merak edenler faiz oranlarının bankadan bankaya değişeceğini bilmelidir.

En iyi faiz oranları tercih edilerek daha fazla faiz getirisi elde edilebilir. Aynı zamanda banka müşterilerine sunulan farklı vade seçenekleri söz konusudur. Belirli bir gün, ay ya da yıl süre ile vadeli mevduat hesabı açılması mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu