Bankacılık

Virman Nedir? Virman Nasıl Yapılır? Hesaptan Karta Virman Ne Demek?

virman nedir nasıl yapılır, ziraat virman nedir, virman nedir iş bankası, borsada virman ne demek, hesaptan karta virman ne demek, virman yapmak, telefonda virman nedir, virman nasıl yapılır

Virman, çeşitli sebeplerde gerekli olan bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. Örneğin; hesabınızın bulunduğu bankanın kredi kartını kullanıyor ve kredi kartı ödemelerinizi doğrudan hesabınızdan yapmak istiyorsanız hesabınızdaki tutarı virman yoluyla kredi kartınıza aktarabilirsiniz. Böylece kredi kartı ödemelerinizi sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Virman, kredi kartına ait borç ödemelerinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Otomatik virman ise banka tarafından gerçekleştirilen bir işlem olarak bilinir. Kredi kartı ve kredi ödemelerinizi manuel olarak yapmadığınız durumlarda hesabınızdaki tutar, otomatik virman yoluyla borç ödemenizde kullanılır. Otomatik virman, kredi, kredi kartı ve ek hesap borçlarının gecikmeye girmemesi adına kullanılan bir uygulamadır.

Virman Nedir?

Virman, çek karnesi kullanan banka müşterileri tarafından da tercih edilen bir para transfer yöntemidir. Diyelim ki hesabınızın 3 ek numaralı hesabı üzerinden çek kullanıyorsunuz. Çekinizin günü geldiğinde 3 ek numaralı hesabınızda yeterli tutar yoksa diğer hesaplarınızdan virman yaparak çekinizin ödemesini yapabilirsiniz. Aynı şekilde otomatik virman yoluyla da bu işlemin yapılabildiği görülmektedir. Çekin ödemesi geldiğinde hesabınızda para yoksa diğer hesaplarınızdan otomatik virman yoluyla para aktarımı yapılabilir. Bu da tıpkı kredi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerinde olduğu gibi banka tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

Bankalar, virman işlemleri için herhangi bir komisyon talep etmezler. Bankacılıkta kullanılan havale, yurtdışı para transferi ve EFT gibi diğer para transfer yöntemlerinden işlem ücreti tahsil edilirken virman işlemleri için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Hesaplarınız arasında dilediğiniz kadar virman yapabilir, bir hesabınızda bulunan mevduatınızı başka bir hesabınıza ücretsiz olarak aktarabilirsiniz. Virman, para transfer işlemleri arasında en hızlı işlemlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Anlık olarak gerçekleşen virman işlemleri, günün her saatinde yapılabilmektedir. Bu da işlem hızını ve güvenliğini arttıran sebepler arasında gösterilebilir.

Virman işleminde kişisel hesaplar arasında para transferi gerçekleştiği için Kasa Programında çıkan kasa/banka hesabı alacaklandırılır, virman(giren) kasa/banka hesabı borçlandırılır. Bankacılık Sistemi üzerinden Virman işlemi yapabilmeniz için Para Transferi yapacağınız Hesap Numarasını bilmeniz yeterlidir. İnternet Bankacılığı üzerinden ya da Banka Şubesinde talimatınız ile virman işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Havale işleminde faklı bir kişi hesabına para transferi gerçekleştiği için; Cari Takip Programında çıkan kasa/banka hesabı alacaklandırılır, para transferi yapılan müşteri / firma hesabı borçlandırılır. İnternet Bankacılı üzerinden ya da Bankada elden Havale İşlemi yapmak için; Havale Yapacağınız kişinin Banka Şube ve Hesap Numarasını bilmeniz yeterlidir. İnternet Bankacılığı üzerinden Online Havale işlemi yapıyorsanız  Hesabınızda yeterli miktarda Para olması gerekmektedir.

EFT işleminde faklı bir kişinin farkı bir bankadaki hesabına para transferi gerçekleştiği için; Muhasebe Programında çıkan kasa/banka hesabı alacaklandırılır, para transferi yapılan müşteri / firma hesabı borçlandırılır. EFT İşlemini Banka Şubesinde elden, yada Mobil / İnternet Bankacılığını kullanarak Online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işlemi yapabilmeniz için

  • EFT Yapacağınız Banka Adı, Şube Adı
  • EFT Yapacağınız Kişinin Tam Adı Soyadı
  • EFT Yapacağınız Hesap Numarası yada IBAN Numarası

bilgilerini ihtiyacınız vardır. Bankalar arası transfer işlemi Hafta içi Mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle hemen hesaba yansımayabilir.

Virman ne gibi durumlarda kullanılır?

Virman, kişinin aynı bankada farklı bir amaç için parasını hesapları arasında aktarmasıdır. Örneğin; vadeli hesaptan vadesiz hesaba para transferi, altın hesabından vadesiz hesaba para aktarımı, vadesiz hesaptan döviz hesabına para aktarmak… gibi işlemlere virman denilmektedir.

Virmanı İnternet Bankacılığı Üzerinden Yapabilir Miyim?

İnternet bankacılığını kullanarak yapabileceğiniz işlemler arasında virman da bulunmaktadır. Bankanızın internet bankacılığı yardım menüsünden nasıl yapacağınız hakkında bilgi alabilir işlem arama kısmından aratarakta bulabilirsiniz.

Para Kart ATM’sinden Virman Yapmak Mümkün Müdür?

Günümüzde İnternet bankacılığında yapılabilen tüm işlemler ATM’ler aracılığıyla da yapılabilir hale geldi. ATM’ler den yapabileceğiniz işlemler arasında virman yani para aktarma işlemi yapılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu