Maaş

Yazılım Geliştiricisi Nedir – Yazılımcı Maaşları – Çalışma Alanları – 2021

Yazılım geliştiricisi, kullanıcıların bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda elektronik tablo oluşturma, film izleme veya oyun oynama gibi belirli görevleri gerçekleştirmelerine olanak tanıyan yazılım veya uygulamalar tasarlar. Bazı yazılım geliştiricileri belirli yazılım veya uygulamalar oluşturmaya odaklanırken, diğerleri cihazları veya kontrol ağlarını yöneten büyük ağlar veya sistemler oluşturmaya odaklanır. Bir yazılım geliştiricisinin diğer görev ve sorumlulukları şunları içerir:

  1. Yeni ve mevcut yazılım sistemlerini değerlendirmek
  2. Mevcut bilgisayar sistemlerini iyileştirmek
  3. Hataları veya kusurları tespit edip düzelterek mevcut sistemlere bakım yapmak
  4. Yeni yazılım ve güncellemeler için kod oluşturma
  5. Operasyonel kılavuzlar ve sistem özellikleri oluşturma
  6. Olası önerileri, iyileştirmeleri veya gereksinimleri gözden geçirmek için yazılım geliştirmenin ilerleyişi hakkında proje yöneticileri veya müşterilerle danışma
  7. Projenin ilerlemesiyle ilgili raporlar göndermek

Yazılım Geliştiricilerin Ortalama maaşları – 2021

Yazılım geliştirici maaşları, yılların tecrübesine, işin karmaşıklığına ve şirketin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Sistem yazılımlarında çalışan geliştiriciler, uygulamalarda çalışanlardan daha fazla kazanır.

Ortalama maaş: 150.000₺ Yıllık
Bazı maaşlar yılda 150.000 ila 300.000₺ arasında değişim göstermektedir.

Yazılım Geliştiricilerinin Çalışabileceği Diğer Alanlar

Bilgisayar ve Bilgi Araştırmacıları

Bilgisayar ve bilgi araştırmacısı bilim adamları, bilgi işlem teknolojisine yeni yaklaşımlar icat eder ve tasarlar ve mevcut teknoloji için yenilikçi kullanımlar bulur. İşletme, tıp, bilim ve diğer alanlarda bilgi işlemdeki karmaşık sorunları inceler ve çözerler.

Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticileri

Genellikle bilgi teknolojisi (BT) yöneticileri veya BT proje yöneticileri olarak adlandırılan bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri, bir kuruluştaki bilgisayarla ilgili etkinlikleri planlar, koordine eder ve yönlendirir. Bir kuruluşun bilgi teknolojisi hedeflerinin belirlenmesine yardımcı olurlar ve bu hedeflere ulaşmak için bilgisayar sistemlerini uygulamaktan sorumludurlar.

Bilgisayar Donanımı Mühendisleri

Bilgisayar donanımı mühendisleri, işlemciler, devre kartları, bellek aygıtları, ağlar ve yönlendiriciler gibi bilgisayar sistemlerini ve bileşenlerini araştırır, tasarlar, geliştirir ve test eder.

Bilgisayar Ağı Mimarları

Bilgisayar ağı mimarları, yerel alan ağları (LAN’lar), geniş alan ağları (WAN’lar) ve İntranet’ler dahil olmak üzere veri iletişim ağları tasarlar ve oluşturur. Bu ağlar, iki ofis arasındaki küçük bağlantılardan, birden çok müşteriye hizmet veren bir bulut altyapısı gibi yeni nesil ağ oluşturma yeteneklerine kadar uzanır.

Bilgisayar Programcıları

Bilgisayar programcıları, bilgisayar uygulamalarının ve yazılım programlarının düzgün çalışmasına izin veren kodu yazar ve test eder. Yazılım geliştiriciler ve mühendisler tarafından oluşturulan program tasarımlarını bir bilgisayarın takip edebileceği talimatlara dönüştürürler.

Bilgisayar Destek Uzmanları

Bilgisayar destek uzmanları, bilgisayar kullanıcılarına ve kuruluşlarına yardım ve tavsiye sağlar. Bu uzmanlar ya bilgisayar ağlarını desteklerler ya da doğrudan bilgisayar kullanıcılarına teknik yardım sağlarlar.

Bilgisayar Sistemleri Analistleri

Bazen sistem mimarları olarak adlandırılan bilgisayar sistemleri analistleri, bir kuruluşun mevcut bilgisayar sistemlerini ve prosedürlerini inceler ve kuruluşun daha verimli ve etkili çalışmasına yardımcı olmak için çözümler tasarlar. Her ikisinin de ihtiyaçlarını ve sınırlamalarını anlayarak iş ve bilgi teknolojisini (BT) bir araya getiriyorlar.

Veritabanı Yöneticileri

Veritabanı yöneticileri (DBA’lar), finansal bilgiler ve müşteri sevkiyat kayıtları gibi verileri depolamak ve düzenlemek için özel yazılımlar kullanır. Verilerin kullanıcılara açık olmasını ve yetkisiz erişime karşı güvende olmasını sağlarlar.

Bilgi Güvenliği Analistleri

Bilgi güvenliği analistleri, bir kuruluşun bilgisayar ağlarını ve sistemlerini korumak için güvenlik önlemleri planlar ve uygular. Siber saldırıların sayısı arttıkça sorumlulukları sürekli genişliyor.

Matematikçiler ve İstatistikçiler

Matematikçiler ve istatistikçiler verileri analiz eder ve işletme, mühendislik, sağlık hizmetleri veya diğer alanlarda gerçek dünyadaki sorunları çözmeye yardımcı olmak için matematiksel ve istatistiksel teknikler uygular.

Lise Sonrası Öğretmenler

Lise sonrası öğretmenler, öğrencilere lise seviyesinin ötesinde çok çeşitli akademik ve teknik konularda eğitim verir. Ayrıca araştırma yapabilir ve bilimsel makaleler ve kitaplar yayınlayabilirler.

Web geliştiricileri

Web geliştiricileri web siteleri tasarlar ve oluşturur. Sitenin görünümünden onlar sorumludur. Ayrıca, bir web sitesinin hızının ve sitenin ne kadar trafiğin üstesinden gelebileceğinin ölçüleri olan performans ve kapasitesi gibi sitenin teknik yönlerinden de sorumludurlar. Ayrıca web geliştiricileri site için içerik oluşturabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu