Sigorta

Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası

Karayolları Trafik Kanununca yapılması zorunlu olan araç sigortası çeşidine zorunlu mali sorumluluk (trafik) sigortası denir. Trafik sigortasının teminat limitleri her sene ocak ayında Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir.

Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Trafik sigortası, sigorta yaptıran kişinin hem kendi menfaatlerini hem de trafikte bulunan diğer sürücülerin menfaatlerini korumayı amaçlar. Şöyle ki trafik sigortası her hangi bir kaza anında karşı taraftaki aracın maddi ve manevi kayıplarını poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılar. Böylece kazaya neden olan sürücü karşı tarafın maddi ve manevi kayıpları için ekstra bir bedel ödememiş olur. Karşı tarafında kazadan dolayı herhangi bir maddi kayba uğraması önlenmiş olur.

Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Neden Zorunludur?

Trafik sigortası trafikte meydana gelebilecek kazalarda karşı taraftaki aracın maddi ve bedeni kayıplarını teminat altına aldığı için zorunludur. Trafik sigortası kanuni açıdan çok geniş hükümler içerir. Trafik sigortası içerdiği hükümlerle karşı taraftaki aracı ve araçta bulunan yolcuları teminat altına alır.

Herhangi bir kaza anında karşı tarafın aracında bulunan maddi hasarlar ve araçta bulunanların yaralanmaları halinde hastane masrafları ve ölmeleri halinde ölüm tazminatları trafik sigortasından karşılanır.

Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortasını Yaptırmazsak Ne olur?

Trafiğe çıkan her aracın trafik sigortası yaptırması zorunludur. Trafik sigortası bir senelik olarak düzenlenir ve bitmeden yenilenmesi gerekir. Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan bir kişinin aracı trafikten men edilir ve trafik tutanağı tutulmasının ardından araç en yakın otoparka çekilir. Böylece sigortası olmayan kişi otopark ve çekici ücretini ödemek zorunda kalır. Ayrıca sigortasını yaptırmadan aracını geriye alamaz.

Trafik sigortası günü geçtikçe zamlanır ve trafikteki risklere karşı sizi korumasız bırakır. Bu nedenle trafik sigortanızın süresini takip etmeli ve günü geçmeden yaptırmalısınız.

Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortasını yaptırmak için ruhsat bilgilerinize ihtiyaç vardır. Bu nedenle aracınızın ruhsatıyla beraber en yakın sigorta acentesine giderek aracınızın trafik sigortasını yaptırabilirsiniz.
Artık internet üzerinden sigorta şirketlerinin sitelerine girerek de aracınızın trafik sigortasını yaptırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu