Mortgage

Yatırım Yaparken Mortgage’in Ne Gibi Faydaları Olur?

Mortgage kredisi ile ev almak isteyen birçok kişi için konut kredisi imkanı sağlıyor. Halk dilinde mortgage kredisi daha çok konut kredisi olarak geçiyor. Eğer yatırım sepetinize gayrimenkulde eklemek istiyorsanız yazımız sizin için oldukça faydalı olur.

Mortgage Kredisinin Koşulları nelerdir?

Mortgage kredisi almak istediğinizde öncelikle banka evin piyasa değerinin resmi olarak ise ekspetiz değerinin %80’nini karşılıyor. Mortgage kredisine başvurmadan önce sizin de bir miktar birikim yapmış olmanız gerekiyor. Bir diğer bilmeniz gereken durum ise mortgage kredisinde tapu sizin üzerinize olur ancak krediyi kullandığınız banka konut üzerine ipotek koyar. İpotek koyma işlemi ise tapuyu üzerinize aldığını anda banka adına sizinle tapuya gelen bir avukat aracılığı ile yapılır. Ve banka krediniz bitmeden ya da kredinizi erken kapatmadan konut üzerindeki ipoteği kaldıramazsınız.

Mortgage Kredisinin Sağladığı Olanaklar

1-Mortgage kredisi aldığınızda evin büyük bir kısmını kredili aldığınız durumda yüksek oranda peşinat vermenize gerek kalmadan küçük bir birikimle de ev sahibi olmanıza olanak sağlar. Örneğin 300.000 TL’lik bir ev almak istediğinizde evin değerinin %20’si olan kısmı yani 60.000 TL peşinatınızın olması yeterli olur. Kalan %80’lik kısmı için kredi çekebilirsiniz. Tabi bu durumda gelirinizin de krediye oranda yeterli olması gerekir.
2-Mortagage kredisinin birçok çeşidi vardır. Bunlar; konut kredisi, işyeri kredisi, arsa kredisi, inşaat kredisi, re finansman kredisi gibi. Sizde bu kredilerden size uygun olanı seçebilirsiniz.
3-Ödeme koşullarınızı kendi mali durumunuza göre vade değiştirerek ayarlayabilirsiniz. Bu ise size yüksek ödemelerle kredinizi erken bitirmenize ya da daha az ödemelerle ödeme rahatlığı sağlar.
4-Yatırım amaçlı aldığınız konutu ise kiraya vererek ayrıca kira geliri elde edebilirsiniz. Bu durum size aylık taksit ödemelerinizde kolaylık sağlayacak, kira geliri elde etmenizi sağlar.
5-Aldığınız konutun kira gelirine ek olarak alınan konutun zamana bağlı değer artışından dolayı da kar elde etmiş olursunuz.
6-Mortagage kredisi almak istediğinizde bulunduğunuz şehirden almak zorunda değilsiniz. Örneğin İstanbul’da yaşadığınızı farz edersek İstanbul dışındaki illerdeki yatırımlarınız içinde mortgage kredisi kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu